„Mały miś w świecie wielkiej literatury” - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

„Mały miś w świecie wielkiej literatury”

Projekty
      Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe wzięli udział w projekcie „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, który miał na celu promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci wyruszyły w fascynującą literacką podróż z misiem Tadeuszem i przeżywały przygody wraz z bajkowymi bohaterami.
      Po przystąpieniu do projektu każde dziecko otrzymało dzienniczek czytelnika, w którym dokumentowało swoje literackie wyprawy. Dzieci samodzielnie, wraz z rodzicami lub starszym rodzeństwem czytały wybraną bajkę, a następnie zapisywały w dzienniczku jej tytuł i autora oraz wykonywały ilustrację do przeczytanego tekstu. Do czytania motywował najmłodszych sympatyczny pluszak, którego dzieci w wybranym dniu mogły zabrać do domu.
     Świetliczaki czytały jednak nie tylko w domu, ale również w czasie zajęć. Wychowawcy świetlicy starali się, aby wśród zabaw i gier znalazło się miejsce dla książki. Wspólnie z wychowawcami dzieci czytały znane baśnie, komiksy i nowości wydawnicze literatury dziecięcej. Nie zabrakło również prac plastycznych poświęconych bohaterom literackim oraz zakodowanych bajkowych postaci. Czytanie umilały piosenki: „Czytaj z misiem”, „Miś pluszowy” oraz „Bajkowe postacie”.
     Dla świetliczaków każda okazja była odpowiednia, aby sięgnąć po książkę. Biorąc udział w projekcie, chcieliśmy udowodnić, że literatura łączy pokolenia, a czytanie bajek może sprawiać przyjemność również dorosłym. Naszą świetlicę odwiedziło wielu gości, a każdą wizytę staraliśmy się uzupełnić wspólnym czytaniem. Dzieciom czytały nie tylko wolontariuszki, ale między innymi pani listonosz oraz pan weterynarz.
     Aby dowiedzieć się, jak powstają ulubione bajki, dzieci obejrzały filmik edukacyjny „W świecie książek”. Dzięki filmikowi „Historia pisma” mogły przekonać się, że znane im czcionki kształtowały się przez wiele wieków. Wiedza zdobyta w wyniku obejrzenia filmików została uzupełniona dzięki wizytom w bibliotece szkolnej oraz Gminnej Bibliotece w Rzezawie.
     W ramach projektu uczniowie świetnie się bawili. Własnoręcznie wykonywali misiowe zakładki do książek, kolorowały i odkodowywały misie, tańczyły w rytm misiowych piosenek, a także pozowały do zdjęć w dużej misiowej fotobudce.
     Dziękujemy rodzicom, którzy wprowadzili swoje pociechy w świat literatury oraz swoim przykładem pokazali, że warto sięgać po książkę.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego