Szkolne Dni Przeciw Przemocy - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Szkolne Dni Przeciw Przemocy

Wydarzenia > Rok szkolny 2018/2019
       Wzajemna życzliwość, szacunek oraz bezpieczeństwo to wartości, które w naszej szkole są szczególnie cenione. Ich propagowaniu sprzyjają Szkolne Dni Przeciw Przemocy, które w tym roku odbywały się w dniach 13-19 maja pod hasłem „ Każdy ruch w Internecie zostawia ślad - STOP CYBERPRZEMOCY”.
    Tradycją stało się już, że akcji Szkolne Dni Przeciw Przemocy towarzyszą konkursy oraz inne atrakcyjne dla uczniów wydarzenia. W tym roku odbyły się między innymi: konkurs indywidualny dla uczniów klas IV-VI na plakat promujący właściwe zachowania w sieci, konkurs na prezentację multimedialną oraz międzyklasowy konkurs na hasło przeciw hejtowi w internecie. Głosy na najlepsze prace mogli oddawać nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie.
    W konkursie na hasło w kategorii klas IV-VI zwyciężyła klasa 6b, dla której „nie liczy się hejtowanie, ale serca otwieranie”, zaś w kategorii klas starszych najwięcej głosów otrzymało hasło „Lubię, szanuję, więc nie hejtuję” autorstwa klasy 3c.
W konkursie na plakat zwyciężyła uczennica klasy 5a – Anna Żurek, drugie miejsce zajęła Anna Zięba z klasy 5b, zaś trzecie – Katarzyna Nita z klasy 5a. Ze względu na duże zainteresowanie konkursem oraz kreatywność i talent uczniów, jury przyznało również kilka wyróżnień, a otrzymali je:
• Alicja Szcządała – klasa 5b
• Maria Kłuś – klasa 5b
• Otylia Waśniowska – klasa 6a
• Oliwia Mroczek – klasa 6b
• Maksymilian Lasoń- klas 6b

W konkursie na prezentację multimedialną nagrody odebrali Dominik Gołas (klasa 8a) oraz Tomasz Gołas (klasa 8b).
    W ramach Szkolnych Dni Przeciw Przemocy odbył się również happening związany z akcją „Jest nas więcej. Pokaż, że jesteś przeciw hejtowi w sieci”. Podczas wydarzenia uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, dowiedzieli się, jak przeciwdziałać internetowym zagrożeniom oraz poznali właściwe sposoby reagowania na hejt. Symbolem akcji były pomarańczowe sznurówki, które zostały rozdane uczniom.
      W Szkolnych Dniach Przeciw Przemocy wzięli udział nie tylko starsi uczniowie, lecz również klasy najmłodsze, w których nauczyciele przeprowadzili zajęcia na temat bezpieczeństwa w internecie. Maluchy miały również możliwość obejrzenia przystępnych i utrzymanych w konwencji bajek filmików edukacyjnych. Dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach pod hasłem „Cyfrowa majówka”, podczas których kodowały, uczyły się programowania, grały w gry edukacyjne oraz tworzyły własne rysunki.
28 maja odbyło się podsumowanie Szkolnych Dni Przeciw Przemocy, które było podzielone na dwie części. Podczas apelu dla klas młodszych gimnazjaliści i uczniowie klas 8 przedstawili krótki spektakl tematyczny, natomiast klasy starsze miały możliwość obejrzenia przygotowanej przez uczniów prezentacji multimedialnej i odebrali nagrody za udział w konkursach.
  Tematyka Szkolnych Dni Przeciw Przemocy miała zwrócić uwagę na zagrożenia czyhające na młodych użytkowników internetu oraz propagować zasady właściwego korzystania z sieci. Ponadto miała uświadomić uczniom, że wirtualnie zadane rany bolą naprawdę. Organizatorkami akcji były Anna Leśniak i Jolanta Ważny.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego