Kredkobranie - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Kredkobranie

Wydarzenia > Rok szkolny 2019/2020
   Uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Kredkobranie” zorganizowaną przez Fundację Ignatianum i Stowarzyszenie „Korzenie”. Inicjatywa polega na zbiórce przyborów szkolnych, wszelkiego rodzaju materiałów plastycznych oraz nowych lub niezniszczonych egzemplarzy lektur szkolnych. Dary te trafią do uczniów na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Nie pozostaliśmy obojętni na ten apel.

- Kredkobranie ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości, chcą im pomóc w zdobywaniu wiedzy - mówi Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator akcji. Dodaje, że:
-To właśnie te pokolenia będą kiedyś strzec polskich miejsc pamięci na obczyźnie. Dlatego trzeba im pomagać, by później jak najlepiej mogli pełnić rolę ambasadorów polskości na Kresach - namawia, dodając, że „Kredkobranie” to doskonała okazja do przypomnienia o jedności Polaków.
- Pokazuje też, że potrafimy pomagać sobie nawzajem. Mimo dzielącej nas granicy łączy nas wspólna tradycja, kultura, historia i dziedzictwo - ocenia Konturek.

  Zeszłoroczna edycja inicjatywy skupiła uczniów z ponad 80 szkół w Polsce, z czego prawie 50 z samej Małopolski. Dzięki zebraniu ponad 15 tysięcy sztuk różnych przyborów szkolnych - farb, zeszytów, bloków, piórników, kredek czy innych przyborów piśmienniczych - udało się pomóc prawie 700 dzieciom z Litwy i Ukrainy.

  - Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wspomogli w Polsce inicjatywę „Kredkobranie”. Widzimy wasze otwarte serce i czujemy, że o nas pamiętacie - wyrażała wdzięczność w ubiegłym roku Anna Lastovska, nauczycielka z Gimnazjum Żejmiana w litewskim Podbrodziu.

  W tym roku szkolnym w sposób szczególny zaangażowały się klasy: 1a, 1b, 2b, 3b oraz klasy 3a i 4b, które zgromadziły najwięcej darów. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za ofiarowane przybory, za miły odzew i przychylne nastawienie, a wychowawcom klas za zorganizowanie zbiórki i propagowanie idei wolontarystycznej.

                       Edyta Lesiewicz, Katarzyna Szczupak, Beata Waśniowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego