101 lat niepodległości - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

101 lat niepodległości

Wydarzenia > Rok szkolny 2019/2020
   Tradycją naszej szkoły jest współorganizowanie gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Również w tym roku chcieliśmy uczcić ten ważny dla Polaków dzień.
  Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności zainaugurowała msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie. Po nabożeństwie mieszkańcy gminy w uroczystym marszu, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Okulic przybyli do naszej szkoły, gdzie odbyły się dalsze wydarzenia upamiętniające tę ważną rocznicę. Nasi uczniowie, niosąc podczas marszu długą flagę w barwach narodowych, dali wyraz swojego patriotyzmu i dbania o tradycję.
Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu narodowego oraz przemówieniem okolicznościowym Wójta Gminy Rzezawa – pana Mariusza Paleja. Głos zabrali również inni przedstawiciele władz samorządowych. Część artystyczną otworzył występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Rzezawie, które zaprezentowały taniec z białymi i czerwonymi flagami. Uczniowie naszej szkoły przygotowali koncert „A wolność w pieśniach nam przetrwała”, podczas którego odśpiewali pieśni z czasów I wojny światowej oraz współczesny utwór opowiadający o polskiej drodze do niepodległości. W historię naszego kraju zapisaną w pieśniach wprowadziła zgromadzonych uczennica kl. 2 Emilka Janik, wykonując piosenkę Co to jest niepodległość? Melodie przeplatały się z wierszami oraz tekstami przybliżającymi zgromadzonym okoliczności powstawania poszczególnych pieśni. Niektóre z utworów ilustrowane były prezentacjami multimedialnymi. Młodzież podkreślała, że prawdziwy patriotyzm, bohaterstwo, poświęcenie i wartości, którymi kierowali się nasi przodkowie, pozwoliły nam mieszkać w wolnym kraju oraz cieszyć się nie tylko niepodległą Polską, ale także pięknem swojej małej ojczyzny. Występ swoją obecnością uświetniła absolwentka naszej szkoły Aleksandra Dziadowiec, która wykonała piosenkę „Mój dom”, do której sama napisała tekst oraz melodię.
   Scenariusz uroczystości, dekoracje oraz prezentacje multimedialne przygotowały Beata Waśniowska, Katarzyna Szczupak i Edyta Lesiewicz. Oprawą muzyczną oraz przygotowaniem wokalnym uczniów zajął się Paweł Lekki.
     Po występie uczniów nastąpiło wręczenie nagród laureatom „Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej” oraz odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Okulic.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego