Świętujemy niezwykłą rocznicę … - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Świętujemy niezwykłą rocznicę …

Wydarzenia > Rok szkolny 2018/2019
  Tradycją naszej szkoły, już od wielu lat, jest włączanie się w gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku była to jednak niepowtarzalna rocznica. Sto lat temu nasi przodkowie po 123 latach niewoli, mogli wreszcie cieszyć się wolnością. Jak co roku, nasi uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali okolicznościową akademię, upamiętniającą to wydarzenie.
  Gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny odprawioną w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie. Po nabożeństwie mieszkańcy gminy w uroczystym marszu przybyli do naszej szkoły, gdzie miały miejsce dalsze wydarzenia upamiętniające tę niezwykłą rocznicę. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu „Mazurek Dąbrowskiego” i piosenki „Jestem Polką i Polakiem” w wykonaniu przedszkolaków. Zgromadzonych gości powitał Wójt Gminy Rzezawa – pan Mariusz Palej, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Kolejnym punktem obchodów był występ artystyczny przygotowany przez naszych uczniów. Młodzież, wykorzystując pantomimę oraz środki multimedialne, przypomniała losy Polski od jej powstania, poprzez lata świetności, zabory, aż do chwili odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
  Występ artystyczny został przygotowany przez uczniów kilku klas pod opieką nauczycieli: pań: Beaty Waśniowskiej, Bernadetty Berowskiej, Edyty Lesiewicz oraz pana Pawła Lekkiego, który na potrzeby tego przedstawienia skomponował muzykę. Dekoracje wykonały panie Jolanta Sumara-Warchoł oraz Małgorzata Smoleń.
  Ku naszemu zaskoczeniu występ cieszył się ogromną popularnością i wzruszał widzów. Szczególne podziękowania należą się naszej utalentowanej młodzieży, która całym sercem zaangażowała się w przygotowanie przedstawienia i swoją profesjonalną grą aktorską pozwoliła nam przeżywać emocje, które towarzyszyły naszym przodkom podczas ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. W tym krótkim momencie, za ich pośrednictwem, na chwilę poczuliśmy to, co czuli nasi przodkowie podczas swej wytrwałej walki o wolność.
  Po zakończeniu występu Wójt Gminy Rzezawa wręczył narody laureatom „Konkursu Wiedzy o Niepodległej”. Obchody uświetnił również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Okulic. Na koniec na uczestników uroczystości czekała słodka niespodzianka. Każdy otrzymał kawałek biało – czerwonego tortu przygotowanego specjalnie na tę wyjątkową okazję.
  Tym słodkim akcentem zakończyliśmy obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Cieszymy się, że dane było nam dożyć tego momentu, a także aktywnie włączyć się w jego celebrację.

Tekst: Edyta Lesiewicz, Beata Waśniowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego