Tydzień Bibliotek - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Tydzień Bibliotek

Wydarzenia > Rok szkolny 2018/2019
   W naszej szkole tradycją jest włączanie się w ogólnopolski program „Tydzień Bibliotek”. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmiało „#biblioteka”. Projekt miał na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w życiu codziennym i edukacji oraz zainteresowanie książką jak najszerszych kręgów społeczeństwa.
   Akcja rozpoczęła się od „Przerwy na Czytanie”. Dzieci i młodzież w wolnym czasie pomiędzy lekcjami miały okazję poświęcić parę minut swojej ulubionej lekturze. Czytanie nie ograniczało się tylko do szkolnego korytarza, ale odbywało się również na placu zabaw, w bibliotece, na placu przed szkołą oraz w świetlicy. W ramach programu zorganizowano konkurs plastyczny „Sowa biblioteczna”. Uczniowie, wykorzystując dowolną technikę i stosując dostępne środki artystycznego wyrazu, wykonali sowy. Prace konkursowe eksponowane były w bibliotece i na szkolnym korytarzu, aby mogły zachwycać nie tylko organizatorów, ale również nauczycieli, uczniów oraz gości, którzy odwiedzają naszą placówkę.

   Chcąc rozpoznać potrzeby czytelnicze naszych uczniów, bibliotekarze ustawili na korytarzach sztalugi malarskie, na których uczniowie mogli umieszczać tytuły książek, które warto przeczytać. Nie wszystkie z wymienionych tytułów znajdowały się w księgozbiorze bibliotecznym, jednak bibliotekarze zadeklarowali, że postarają się je uzupełnić w następnym roku szkolnym. „Tydzień Bibliotek” obfitował w akcje skierowane nie tylko do uczniów, lecz również do ich rodziców. Przygotowana została gazetka „Głośno czytać każdy może”, która zawierała wskazówki dla rodziców na temat tego, w jaki sposób należy czytać dzieciom. Ponadto uświadamiała dorosłym, dlaczego wspólne czytanie jest ważne oraz jak wpływa na rozwój dziecka.
   „Tydzień Bibliotek” stał się również okazją do współpracy z Gminną Biblioteką w Rzezawie. Uczniowie z młodszych klas wzięli udział w warsztatach poświęconych komiksowi. Dzieci poznawały historię komiksów, oglądały je, czytały oraz samodzielnie tworzyły. Przy okazji wizyty mogły również zapoznać się z nowościami wydawniczymi i je wypożyczyć. 
   Bibliotekarze kusili też czytelników jabłkami, do których doczepione były karteczki z tytułami książek, które należało pożyczyć po zjedzeniu owocu. Uczniowie chętnie sięgali po polski owoc i tworzyli kolejki w wypożyczalni.
   W „Tygodniu Bibliotek” nie mogło zabraknąć również Konkursu Pięknego Czytania, który w tym roku adresowany był do uczniów klas II. Dla drugoklasistów udział w konkursie stał się niecodzienną lekcją historii i patriotyzmu. Tematyka utworów sprawiła, że był on również świetną okazją do wyruszenia w poetycką podróż po naszym kraju. 
  Akcje organizowane w ramach „Tygodnia Bibliotek” sprawiły, że uczniowie bardzo zaprzyjaźnili się z książkami i częściej niż zwykle po nie sięgali. Bibliotekarze postanowili więc zwrócić uwagę na to, że należy szanować książki, aby służyły jak najszerszemu gronu czytelników. W szkolnej bibliotece odbyła się akcja „Podaruj książce nowe życie”. Młodzież pod opieką nauczycieli oprawiała stare i zniszczone książki, aby mogli z nich korzystać nie tylko obecni uczniowie, ale również kolejne pokolenia.
   Jedną z zalet książek jest to, że potrafią inspirować. Starsi uczniowie zafascynowani literaturą w ramach projektu edukacyjnego przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek montaż słowno-muzyczny „Obudź w sobie pasję czytania”. Projekt miał na celu uświadomić dzieciom, jak ważne jest czytanie oraz pokazać, że starsi uczniowie także chętnie sięgają po książki, czerpiąc z nich wiedzę i natchnienie. 
      Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe zapoznali się z rozszerzoną rzeczywistością "Małego Księcia" A. de Saint- Exupery'ego.
Uczniowie przygotowali również do wybranej książki żywą ilustrację. 
   W „Tygodniu Bibliotek” wiele działo się w naszej szkole, a bibliotekę odwiedzało więcej uczniów niż zazwyczaj. Projekt uświadomił dzieciom i młodzieży, że czytanie wcale nie musi być nudne, a książka może stać się niezwykłym przyjacielem i sposobem na ciekawe spędzenie czasu. 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego