Marzec w świetlicy szkolnej - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Marzec w świetlicy szkolnej

Szkoła > Świetlica > Rok szkolny 2018/2019
  Pierwsze wiosenne promyki słońca sprawiły, że w marcu nasze świetliczaki były bardzo aktywne. Chętnie angażowały się nie tylko w zabawę, lecz również w prace plastyczne, łamigłówki oraz inne proponowane przez nauczycieli działania.
  Najmłodsi uczcili Dzień Kobiet, wykonując piękne tulipany dla swoich mam, babć i sióstr. Świętowali również Dzień Matematyki, rozwiązując zadania, układając matematyczne puzzle, porządkując liczby od najmniejszej do największej i kodując. Dzień Matematyki stał się również okazją do karcianych rozgrywek. Chcąc zwyciężyć, dzieci musiały wykazać się znajomością dodawania i odejmowania, mnożenia i dzielenia oraz ułamków. Najmłodsi uczyli się liczyć pieniądze, bawili się w sklep oraz poznawali zegar.
  W ramach Międzynarodowego Dnia Mózgu dzieci rozwiązywały zagadki, kodowały, zmierzyły się z krzyżówkami i wykreślankami. Dzień Wody stał się okazją do przypomnienia, jak ważną rolę woda odgrywa w naszym życiu oraz dlaczego powinniśmy ją oszczędzać. W tym dniu dzieci wykonywały również eksperymenty z wędrującą wodą.
  W marcu naszą świetlicę odwiedzili harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Brzesku. Goście opowiadali o swojej działalności, obozach harcerskich, prezentowali zdjęcia i chętnie odpowiadali na pytania naszych uczniów. Nie zabrakło również wspólnych zabaw, muzyki i śpiewu.
 Świetliczaki w radosnych nastrojach powitały wiosnę. Dzieci rozwiązywały zagadki, wykonywały wiosenne prace plastyczne oraz zadbały o wystrój sali. Wspólnie z nauczycielami przygotowały gazetkę, na której znalazły się utwory poetyckie opowiadające o wiośnie. Ponadto z gazet, bibuły i papieru kolorowego wykonały marzanny. Najmłodsi uczyli się również sadzić fasolę, dzięki czemu mieli możliwość obserwowania jej wzrostu.
  W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru świetliczaki ze starszej grupy pod opieką wychowawcy pani Jolanty Ważny przygotowały przedstawienie oparte na wierszu Juliana Tuwima „Rzepka”. Dzieci samodzielnie wykonały piękne stroje oraz świetnie nauczyły się swoich ról. Inscenizację „Rzepki” przedstawiły swoim młodszym kolegom ze świetlicy oraz uczestnikom Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w naszej szkole.
  W marcu nasza świetlica przystąpiła również do dwóch projektów. Dzieci rozpoczęły swoją przygodę z literaturą, włączając się w ogólnopolski projekt „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Każde dziecko uczęszczające na zajęcia świetlicowe zobowiązało się do przeczytania z rodzicem bajki oraz wykonania ilustracji do przeczytanego tekstu i uzupełnienia Dzienniczka Małego Czytelnika. Dzieci czytały bajki i wiersze również z wychowawcami. Ponadto uczyły się piosenek o misiu i bohaterach literatury dziecięcej. Świetlica włączyła się również w projekt „Kreatywni na 101”. W ostatnim tygodniu marca świetliczaki wytrwale lepiły dalmatyńczyki z plasteliny oraz ozdabiały ich tekturowy domek. W ramach projektu dzieci samodzielnie przygotowywały maski dalmatyńczyków oraz wykonywały pieski z tekturowych rolek i papierowych elementów. Kolorowały także rysunki piesków i duży plakat dalmatyńczyków, czytały książkę o dalmatyńczyku oraz układały puzzle.           Mimo nadejścia wiosny w ostatnim tygodniu marca w naszej świetlicy zrobiło się łaciato. Wszystkie dzieci założyły biało-czarne stroje i w maskach dalmatyńczyków pozowały do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
  Wiosenną energię dzieci pożytkowały, grając w tenisa stołowego, piłkę nożną, zbijanego, bawiąc się na szkolnym placu zabaw oraz tańcząc przy muzyce.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego