Narodowe Czytanie 2019 - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Narodowe Czytanie 2019

Wydarzenia > Rok szkolny 2019/2020
   10 września nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich objętą patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy. W liście zachęcającym do czytania nowel polskich prezydent podkreślał, że wspólnym mianownikiem tych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Zaznaczył, że utwory te uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
  Tegoroczne Narodowe Czytanie było organizowane już po raz ósmy, dlatego też w naszej szkole przeczytaliśmy wszystkie z ośmiu zaproponowanych utworów. Wśród nowel odczytanych przez zaproszonych gości, uczniów oraz nauczycieli znalazły się:
"Katarynka" Bolesława Prusa
"Dobra pani" Elizy Orzeszkowej
"Orka" Władysława Stanisława Reymonta
"Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza
"Dym" Marii Konopnickiej
Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego,
"Sachem" Henryka Sienkiewicza
„Sawa” Henryka Sienkiewicza.
    W tym roku pomimo licznych obowiązków zaproszenie do Narodowego Czytania przyjęli: Wójt Gminy Rzezawa Pan Mariusz Palej, kierownik GZOSziP pani Agnieszka Sękowska- Lenart, Dyrektor GCKCziS pani Renata Prokop, kierownik Gminnej Biblioteki w Rzezawie – pani Marta Wiater, dyrektor SPGZOZ w Rzezawie – pani Bożena Grzybacz oraz nauczyciel Publicznego Przedszkola w Rzezawie pani Małgorzata Klimczak. Teksty czytali również Dyrektor PSP w Rzezawie – pani Barbara Korol-Adamczyk i ks. Wojciech Wolak.
  W akcję włączyli się także przedstawiciele poszczególnych klas: Gabriela Celary (kl.1), Antoni Góra (kl.2), Hubert Gembarzewski (kl. III), Zuzanna Barnaś (kl. IV), Emilia Szewczyk (kl. V), Anna Synowiec (kl. VI), Jakub Michalski (kl. VII) oraz Hubert Bębenek(kl. VIII).
Organizatorami Narodowego Czytania w naszej szkole byli: nauczyciel języka polskiego –pani Zofia Łęczek oraz bibliotekarze.
Dziękujemy wszystkim gościom, uczniom oraz nauczycielom, którzy włączyli się w tę szczególną akcję.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego