Październik w świetlicy - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Październik w świetlicy

Szkoła > Świetlica > Rok szkolny 2019/2020
   Choć październik przywitał nas piękną pogodą, nasze świetliczaki nie zapomniały, że nastała jesień. Sale świetlicowe wypełniły się jesiennymi akcentami, a dzieci wykazywały się kreatywnością, tworząc prace z darów jesieni. 
  W październiku nasze zainteresowania skierowały się w stronę przyrody. Dzieci obserwowały, jak zmienia się świat jesienią oraz świętowały Dzień Zwierząt. W czasie zajęć nie zabrakło rozmów o zwierzętach i o tym, jak należy je traktować. Ponadto świetliczakom została przybliżona postać św. Franciszka – patrona zwierząt. W ramach obchodów święta dzieci kolorowały również duże plakaty przedstawiające zwierzęta gospodarskie. Zapoznawały się także z mapą świata i kolorowały zwierzęta żyjące na poszczególnych kontynentach. 
  Świetliczaki obchodziły również Dzień Liścia i Dzień Drzewa, w ramach których tworzyły prace plastyczne z wykorzystaniem liści oraz samodzielnie wykonywały Księgę liści. W czasie zajęć uczyły się rozpoznawać poszczególne gatunki drzew i ich liście. Zbierały również szyszki oraz wykonywały ludziki z kasztanów i żołędzi. Ponadto grały w grę kółko i krzyżyk z wykorzystaniem darów lasu. Dzieci, oglądając filmiki edukacyjne, poznawały las i jego mieszkańców. Zastanawiały się również, jak należy zachowywać się w lesie i jakich zachowań unikać. Malowały także drzewa. 
  Dzieci nie zapomniały także o Dniu Kundelka. Z chęcią opowiadały o swoich pieskach, poznawały psie zwyczaje oraz wymieniały cechy dobrego właściciela czworonoga i przedstawiały je w formie plakatu. Wykonywały też psie zakładki do książek, kodowały obrazki przedstawiające psy, grały w psie memory i czytały książkę Barbary Gawryluk „Dżok. Legenda psiej wierności”. Tworzyły również list, który pies mógłby napisać do człowieka. 
  Nasi chłopcy pamiętali o Dniu Dziewczynek. 11 października samodzielnie przygotowali dla nich laurki oraz medale, które zapakowali w własnoręcznie wykonane torebki. Do życzeń i upominków dodali również słodycze. 
  Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych, dlatego też dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe wzięły udział w akcji „ Noc Bibliotek”. Najmłodsi spędzali październikowe popołudnie, czytając książki, rozwiązując rebusy i zagadki oraz kodując. Brali udział w warsztatach przygotowanych przez bibliotekarzy: "Mol książkowy" i "Metamorfoza książki". Wykonywali też "Sowy mądre głowy". 

  Dzieci w czasie zajęć świetlicowych zwróciły również uwagę na Dzień Poczty, w ramach którego uczyły się adresować koperty, projektowały znaczki pocztowe, grały w memory, kolorowały obrazki i uczyły się piosenki o listonoszu. Ponadto czytały wiersze o listonoszu .
  Świetlica włączyła się również w dwa ogólnopolskie projekty. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania najmłodsi wykonali 10 zadań związanych z kodowaniem. 
  Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości zainspirowało świetliczaków do włączenia się w ogólnopolską akcję BohaterOn” . Dzieci poznawały historie bohaterów Powstania Warszawskiego, dzieliły się swoją wiedzą na temat tamtych czasów oraz samodzielnie i z wielkim zaangażowaniem wykonywały kartki dla Powstańców.


  Poznawały również swoją „Małą Ojczyznę”. W czasie zajęć rozmawiały o tym, z czym kojarzy im się gmina Rzezawa, obejrzały prezentację multimedialną o naszej gminie, a także czytały podania i legendy związane z naszym regionem. Zwieńczeniem zajęć było zakodowanie herbu gminy.
  Dzieci rozwijały swoją kreatywność, świętując Dzień Origami. Rozmawiały o historii origami oraz wykonywały sowy i wiewiórki tą metodą. 
Czas spędzany w świetlicy to nie tylko praca, lecz głównie zabawa i integracja z grupą, dlatego dzieci, korzystając z pięknej pogody, grały w piłkę nożną, biegały, gimnastykowały się oraz tworzyły budowle z piasku i gliny. 
  Ostatnie dni października upłynęły w zadumie. Dzieci rozmawiały o tym, dlaczego warto pamiętać o zmarłych i jak należy zachować się na cmentarzu. Czytały również wiersze związane z tą tematyką. Ponadto zapaliły znicz pod obeliskiem poświęconym kierowcy rajdowemu Januszowi Kuligowi. 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego