Dzień kropki - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Dzień kropki

Wydarzenia > Rok szkolny 2019/2020
   Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi, zabawy
i odkrywania swoich talentów. W tym wyjątkowym dniu większość uczniów
i nauczycieli przyszła do szkoły w strojach w kropki, a pozostałe osoby wycięły kropki z kolorowego papieru i nakleiły je na ubrania.

  Bibliotekarze zaprosili dzieci do krainy literatury i przybliżyli im książkę „Kropka ” Petera H. Reynoldsa. Historia bohaterki, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca słuchaczy.
Maluchy chętnie podjęły dyskusję na temat swoich uzdolnień. Swoje mocne strony wypisały na wcześniej przygotowanym „Drzewie talentów”. Zrobiły sobie również zdjęcia w kropkowej footobudce i uzupełniły niedokończone zdanie  ” Chcę być……….i kropka!”
Z zainteresowaniem wysłuchały dwóch piosenek pt.”Kropka”. Do pierwszej słowa napisały Jolanta Okuniewska i Beata Skrzypec, a muzykę Piotr Kaja, zaś autorką drugiej piosenki jest Olga Pawłowska.
W obchody tego radosnego dnia włączył się również SU, który rozdawał karteczki z cytatem:
       "Chcesz wiedzieć, kim jesteś?
        Nie pytaj. Działaj.
        Działanie Cię określi i ustali.
       Z działania swojego się dowiesz.”
                              W. Gombrowicz

  Korytarzem spacerowała biedroneczka, która rozdawała wszystkim słodkie kolorowe kropeczki.
Nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego na swoich lekcjach zaprosili uczniów do tworzenia prac plastycznych z kropką w tle i przygotowali wystawkę prac dzieci. Na lekcji matematyki liczono, dodawano i odejmowano kropki.

  Kropka była też motywem przewodnim zajęć świetlicowych. Dzieci tworzyły opowiadania z kropką w tle, słuchały bajek z kropką w tytule, podejmowały zmagania matematyczne, rozwiązywały łamigłówki, szukały ukrytych kropek, tłumaczyły związki frazeologiczne (Być w kropce, Kropka w kropkę, Kropka nad „i”) i wykonywały ćwiczenia sprawnościowe - skakały po kropkach i omijały je. Bawiły się z chustą Klanza. Nie zabrakło też kodowania z kropką oraz zapisywania swoich imion alfabetem Braille’a.
Dopełnieniem zajęć stały się prace plastyczne z motywem kropki, które zostały oprawione w ramki i stały się ozdobą sali świetlicowej. Na zakończenie wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach nagrodzono kropkowymi słodkościami.

   Przygotowane zadania i konkurencje miały nie tylko dostarczyć dzieciom zabawy, lecz również przypomnieć im, że każde z nich jest wyjątkowe i posiada jakieś uzdolnienia. Uczniowie mogli pochwalić się swoimi talentami, zaś ci, którzy nie byli świadomi swoich zdolności, z pewnością je odkryli. Na wielu lekcjach rozmawiano o tym, jak ważna jest wiara w siebie i we własne możliwości oraz odwaga w prezentowaniu siebie i swoich pasji.
   Na zakończenie obchodów tego radosnego dnia „Zakropkowani” wykonali pamiątkowe zdjęcie.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego