Maj w świetlicy - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Maj w świetlicy

Szkoła > Świetlica > Rok szkolny 2018/2019
     Mimo że maj uznawany jest za najpiękniejszy miesiąc w roku, tej wiosny pogoda niewiele razy pozwoliła cieszyć się aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Nasze świetliczaki znalazły jednak mnóstwo sposobów, aby zaprzeczyć stwierdzeniu, że w czasie deszczu dzieci się nudzą.
    Najmłodsi mieli możliwość uczczenia Dnia Bociana oraz Dnia Żółwia i poszerzenia swojej wiedzy na temat tych zwierząt, rozwiązując rebusy, zagadki oraz biorąc udział w quizach. Ponadto obejrzeli bajki z serii „Franklin” oraz „Riko, prawie bocian”. Mieli również możliwość obserwowania bocianiego gniazda online. W związku z wycieczką klas I do wioski indiańskiej, świetliczaki oglądały także bajkę edukacyjną „Były sobie Ameryki – Indianie w XVIII wieku” oraz porównywały zdobyte w czasie wyjazdu informacje z przekazami z bajki.
   Obchodzony 15 maja Dzień Niezapominajki, stał się okazją, aby najmłodsi przeczytali opowiadanie „Łąkowa orkiestra”, porozmawiali na temat ochrony przyrody oraz wykonali prace plastyczne. Zastanawiali się również, co dzieci mogą zrobić, aby pomóc przyrodzie. W związku z Dniem Matki dzieci własnoręcznie przygotowały drobne upominki dla swoich mam. Laurka w kształcie kuferka i przestrzenna papierowa filiżanka okazały się ciekawymi pomysłami i zyskały aprobatę świetliczaków.
   W czasie zajęć nie zabrakło też nowych technologii, dzięki którym dzieci doskonaliły swoje kompetencje cyfrowe i uczyły się poprzez zabawę. Na zajęciach pojawiły się zakodowane postacie z ulubionych bajek oraz gry edukacyjne. Dzieci, wykorzystując technologię rozszerzonej rzeczywistości, wyruszyły również w podróż z Małym Księciem.
    Komputer i smartfon łatwo przenoszą człowieka w inną rzeczywistość, lecz świetliczaki nie zapomniały, że równie ciekawe horyzonty otwiera przed nami książka. Prawdę tę dodatkowo uświadomili im starsi koledzy i koleżanki, którzy pod kierunkiem pani Jolanty Ważny w ramach projektu edukacyjnego przygotowali montaż słowno-muzyczny na temat znaczenia książek w życiu każdego z nas i zachęcili do czytania. Również uczniowie klasy 6 pod opieką pani Bernadetty Kani przygotowali spektakl, w którym pokazali dzieciom, co dzieje się z bajkowymi postaciami, gdy najmłodsi nie sięgają po książki. Po takiej zachęcie nie można było oprzeć się urokowi książek. W czasie zajęć dzieci nie tylko poznawały bajki, ale również czytały utwory oparte na faktach. Chcąc uczcić 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, najmłodsi wysłuchali opowiadania „Przygody misia Wojtka- dzielnego żołnierza” przygotowanego przez Fundację Niepodległości. Dzieje sympatycznego niedźwiedzia oraz żołnierzy polskich we Włoszech zostały przybliżone najmłodszym przez wolontariuszki. Aby umilić sobie czytanie, świetliczaki samodzielnie wykonały również misiowe zakładki do książek. W maju dzieci miały także możliwość wzięcia udziału w poświęconych komiksom warsztatach, które zostały zorganizowane przez Gminną Bibliotekę w Rzezawie. Ponadto w ramach Tygodnia Bibliotek wykonywały sowy z tekturowych rolek oraz kolorowały sowie mandale.
   Zajęcia świetlicowe to nie tylko nauka, ale również świetna zabawa. Najmłodsi samodzielnie wykonywali zabawki z papieru, tworzyli przestrzenne makiety, grali w szachy, piłkarzyki, gry karciane i planszowe. Szymon zaszczepił w dzieciach pasję do robienia łańcuchów oraz bransoletek z kolorowych gumek, więc niektórzy uczniowie przyłączyli się do niego i wspólnie tworzyli piękne ozdoby.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego