Dzień Nauki o Ziemi - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Dzień Nauki o Ziemi

Wydarzenia > Rok szkolny 2017/2018
  25 kwietnia 2018r. w PSP w Rzezawie obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, w ramach którego zorganizowany został „Dzień Nauki o Ziemi”. Wydarzenie składało się z Pikniku Naukowego oraz Festiwalu Smaków. Organizatorami imprezy były Jolanta Sulma, Jolanta Sumara-Warchoł, Marta Pilch. „Dzień Nauki o Ziemi” miał niejako dwie odsłony: jedną dla dzieci i młodzieży a drugą dla społeczności lokalnej. W godzinach dopołudniowych wszystkie działania zostały skierowane do 325 uczniów PSP w Rzezawie oraz 80 uczniów z sąsiednich placówek: PSP w Krzeczowie i PSP w Łazach. Po południu w szkole pojawili się rodzice uczniów oraz zainteresowani mieszkańcy gminy.
   Podczas Piknik Naukowego można było zobaczyć jak wiele nauczyli się uczniowie klasy 7 w trakcie realizacji programu „Być jak Ignacy”. Były eksperymenty, konkursy, ulotki. Na czterech stanowiskach poświęconych czterem naukowcom KMO Koło Naukowe Pasjonaci Nauki zaprezentowało sylwetki Marii Skłodowskiej- Curie, Mikołaja Kopernika, Kazimierza Prószyńskiego i Stefana Drzewieckiego. Najpierw krótkie przypomnienie dokonań każdego z uczonych, garść informacji na jego temat, a potem pokazy najciekawszych doświadczeń związanych z dziedziną działania danego człowieka. W piknik włączyły się inne koła zainteresowań działające w naszej szkole: zespół Sol Masters prezentował zalety energii odnawialnej a zespół Cosmic Investigators opowiadał o swoim kosmicznym eksperymencie w konkursie Astro Pi.
Do podniesienia rangi wydarzenia wybitnie przyczynili się zaproszeni goście: naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prezentujący promieniotwórczość w środowisku podczas wykładu i ćwiczeń laboratoryjnych, Koło Bozon z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie z pokazami doświadczeń „powietrze-ciekły azot”, oraz pracownik Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomic, który po krótkiej kosmicznej pogadance pokazywał przez teleskop plamy na słońcu.
  Aby zachęcić szkolną społeczność do jedzenia pełnych witamin posiłków, uczniowie wspierani przez absolwentów naszej szkoły zorganizowali „Festiwal smaków”.
  W szkole zapachniało posiłkami, które uczniowie samodzielnie przygotowali. Sala gimnastyczna wypełniła się pięknie udekorowanymi stołami. Uczniowie z dumą prezentowali swoje przysmaki oraz chętnie częstowali nimi innych. W czasie pikniku młodzież miała możliwość skosztowania zdrowych przekąsek, wzięła udział w warsztatach kulinarnych, konkursach, rozdawała tematyczne ulotki.
   Uczestnicy festiwalu obejrzeli prezentacje multimedialne o uzależnieniach, dzięki którym poznali zagrożenia związane z używkami. W trakcie pikniku odbyło się ogłoszenie wyników w Międzyklasowym Konkursie na Plakat Profilaktyczny. Zadaniem każdej z klas było przygotowanie plakatu promującego zdrowy styl życia oraz zapobieganie uzależnieniom. Ważnym elementem całego wydarzenia były warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez wolontariuszy.
  „Dzień Nauki o Ziemi” doskonale wpisał się w ogólnoświatowy trend dbałości o środowisko naturalne oraz prawidłowe i ekologiczne funkcjonowanie w nim jednostki ludzkiej.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego