Herosi Niepodległej - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Herosi Niepodległej

Wydarzenia > Rok szkolny 2018/2019
        To tytuł sztuki teatralnej, jaką uczniowie klasy VIa i VIb obejrzeli 8 listopada w ramach projektu „Piękna i Niepodległa”. Spektakl ten w niezwykle plastycznyny i sugestywny sposób przybliżył młodzieży postaci trzech wielkich twórców państwowości polskiej sprzed 100 lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.
     Uczniowie odbyli wycieczkę śladami tych wybitnych mężów stanu. Poznali ich życie, działalność i zasługi dla Ojczyzny.
W Kąśnej Dolnej zwiedzili piękny dwór i posiadłość należące na przełomie XIX i XX w. do I. J. Paderewskiego. Ceniony na całym świecie pianista i kompozytor, aktywnie działał na rzecz niepodległości Polski, przyczyniając się wydatnie do odrodzenia wolnej ojczyzny.
     Dzieci odwiedziły też muzeum biograficzne Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Obejrzały jego dom rodzinny, w którym się urodził i spędził dzieciństwo oraz tzw. nową zagrodę – Witosówkę. Tutaj Wincenty Witos spędził swoje dorosłe życie. Dom i zagroda zachowały oryginalny wygląd i wyposażenie. Oglądając pamiątki wyeksponowane w salach wystawowych muzeum, poznały dokonania trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, obok Piłsudskiego najważniejszej osoby tamtych czasów.
    Kolejnym celem wyprawy był cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Łowczówku, zwany Cmentarzem Legionistów Polskich. Dzieci poznały historię jednej z najważniejszych bitew w walce o odzyskanie niepodległości. I Brygada Legionów Polskich powołana do życia przez Józefa Piłsudskiego, w grudniu 1914r. stoczyła tu bitwę z Rosjanami. Kilkudniowy bój był niezwykle krwawy i zacięty. Zwycięstwo okupione zostało śmiercią 128 żołnierzy, a wielu zostało rannych.
   W przededniu Święta Niepodległości szóstoklasiści mieli okazję uczestniczyć w pięknej lekcji patriotyzmu.
     Wyjazd przygotowały wychowawczynie klas szóstych Bernadetta Kania i Zofia Fortuna.

Tekst Z. Fortuna

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego