Projekt edukacyjny: PIĘKNA I NIEPODLEGŁA - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Projekt edukacyjny: PIĘKNA I NIEPODLEGŁA

Projekty
„GDAŃSK – 1000-LETNIE MIASTO U UJŚCIA WISŁY”
  W dniach 17.09 – 23.09. uczniowie klas szóstych pod opieką swoich wychowawców przebywali na Wybrzeżu, uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych w ramach Zielonej Szkoły.
  Poznawali historię wielokulturowego Gdańska i jego wspaniałe zabytki. Zwiedzili potężną Twierdzę Wisłoujście i niepowtarzalną Starówkę: najpiękniejsze ulice Gdańska
tzw. Trakt Królewski prowadzący ulicą Długą i Długim Targiem od Złotej Bramy do Zielonej Bramy, okazały Ratusz Głównego Miasta, wspaniały Dwór Artusa i stojącą przed nim Fontannę Neptuna – symbol Gdańska. Podziwiali największą gotycką bazylikę w Europie – Bazylikę Mariacką i prowadzącą doń urokliwą Ulicę Mariacką, od wieków inspirującą pisarzy
i malarzy.
Uwagę szóstoklasistów przykuł charakterystyczny Żuraw – największy dźwig portowy średniowiecznej Europy i XIV-wieczny Wielki Młyn wyposażony w 18 kół wodnych.
Tuż obok, w Kościele św. Katarzyny, obejrzeliśmy ciekawe eksponaty w Muzeum Zegarów Wieżowych, a z 76- metrowej wieży kościelnej podziwialiśmy panoramę Gdańska.
Podczas rejsu statkiem „Pirat” poznawaliśmy tereny portowe i stoczniowe, by dotrzeć do portu na Motławie i Wyspy Spichrzów na Ołowiance -niegdyś gospodarczego serca Gdańska.
  Wycieczka na Westerplatte pozwoliła uczniom poznać historię miejsca, które najpierw było eleganckim kurortem, potem składnicą wojskową, polem heroicznej walki, by wreszcie stać się symbolem męstwa, bohaterstwa i honorowego trwania na posterunku. Na cmentarzu poległych uczniowie oddali cześć Westerplatczykom, recytując „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” K. I. Gałczyńskiego. Następnie wspięli się na kopiec, by podziwiać monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża.
  Historia II wojny światowej stała się dzieciom o wiele bliższa dzięki uczestnictwu w warsztatach muzealnych: „Podróż w czasie – historia pewnej rodziny” oraz „Żołnierska dola – życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej”. Zajęcia odbyły się w niezwykle nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej.
Obejrzeliśmy też Pomnik Kindertransportów, który stoi przed Dworcem Głównym. Upamiętnia on los żydowskich dzieci wywiezionych z Gdańska w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Dzięki przyjęciu ich przez rodziny brytyjskie, ponad stu małych gdańszczan uniknęło zagłady.
  Pobyt w Gdańsku zaowocował też wzbogaceniem uczniowskiej wiedzy na temat najnowszej historii naszej Ojczyzny, a zwłaszcza ważnych wydarzeń rozgrywających się
na Wybrzeżu. Ich symbolem jest Pomnik Poległych Stoczniowców, postawiony obok historycznej już Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz Europejskiego Centrum Solidarności.
  Jednym z najbardziej znanych gdańszczan jest astronom Jan Heweliusz. Nasi uczniowie mogli uczestniczyć w interesujących zajęciach edukacyjnych w nowoczesnym Centrum Nauki „Hewelianum. Zwiedzili dwie wystawy interaktywne: „Z energią” i „Dookoła świata”. Na licznych stanowiskach łączących edukację z zabawą dzieci mogły obserwować, eksperymentować, doświadczać, odkrywać a także wywoływać różne zjawiska. Tu nauka okazała się fascynującą przygodą.
  Po Zielonej Szkole nieobce są już szóstoklasistom pozostałe ośrodki Trójmiasta: Gdynia i Sopot. W Gdyni, spacerując po nabrzeżu portowym, obejrzeli okręt wojenny ORP „Błyskawica” i żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”. Podczas gry muzealnej w najciekawszych pomieszczeniach żaglowca poznali „Żeglarskie ABC”.
W Akwarium Gdyńskim mogliśmy podziwiać bogactwo podwodnego świata - faunę wodną pochodzącą nie tylko z Bałtyku, ale niemal z całego świata. Wiedzę zdobytą w oceanarium uczniowie prezentowali później podczas turnieju zorganizowanego wieczorem przez wychowawców.
  Nie mogło też zabraknąć czasu na odpoczynek. Nasze pociechy mogły nacieszyć się morzem i bawić na pięknej plaży w Brzeźnie oraz w Sopocie, w sąsiedztwie słynnego molo.
  Wielką atrakcją była wyprawa do Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej w Mikoszewie i zajęcia terenowe na ścieżce przyrodniczej w rezerwacie „Mewia Łacha”. Uczestniczyliśmy też w drużynowej grze terenowej „Poszukiwacze bursztynowych skarbów”, realizowanej w nadmorskim lesie przy użyciu lokalizatorów gps, map topograficznych
i wykrywaczy metali. A potem czekało nas jeszcze interesujące spotkanie na plaży z Rybakiem, a po zmroku nocne zbieranie bursztynu przy użyciu latarek UV, które dostarczyło nam niezapomnianych przeżyć.
  Naszym celem podczas Zielonej Szkoły był też stosunkowo niedaleki Malbork. Wybraliśmy się, by zwiedzić ten słynny zamek krzyżacki z XIII w. Jest to największy gotycki zespół zamkowy na świecie i arcydzieło architektury obronnej, nigdy nie zdobyte. Znajduje się na liście zabytków UNESCO, podobnie jak wiele budowli gdańskich.
  Wspaniałe zakończenie naszej przygody stanowiła przejażdżka kołem widokowym AmberSky. Z wysokości 50m, siedząc w przeszklonych gondolach, mogliśmy nocą podziwiać Gdańsk w pełnej okazałości. Czyż można było wymarzyć sobie wspanialsze pożegnanie
z miastem?!
   
    Program Zielonej Szkoły został przygotowany przez wychowawczynie kl. 6a i 6b Bernadettę Kanię i Zofię Fortunę. W opiece nad dziećmi podczas tej wyprawy niestrudzenie pomagała nam p. Ewa Wojtaszek, dziękujemy serdecznie.

Tekst: Zofia Fortuna

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego