Jesteśmy prawdziwymi kumplami! - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Jesteśmy prawdziwymi kumplami!

Projekty
   Na początku marca nasza świetlica włączyła się w kampanię „Bądź kumplem, nie dokuczaj” organizowaną przez Cartoon Network pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W związku z tym, że dużo dzieci interesuje się sportem i dobrze zna osoby związane z poszczególnymi dyscyplinami, wychowawcy świetlicy uznali, że udział w kampanii będzie świetnym sposobem na przypomnienie o tym, co oznacza bycie koleżeńskim.
   Realizację kampanii rozpoczęliśmy od wywieszenia w sali kodeksu kumpla i wyjaśnienia, co oznaczają jego poszczególne punkty. Dzieci dopowiadały również swoje propozycje wskazówek, które mogłyby się w nim znaleźć. Następnie przeszliśmy do rozmów na temat życzliwości i bycia koleżeńskim. Wychowawcy przeprowadzili z najmłodszymi dyskusję kierowaną, podczas której dzieci wskazywały cechy osób życzliwych, wyjaśniały, co oznacza bycie koleżeńskim oraz wymieniały zachowania koleżeńskie i niekoleżeńskie. Uczniowie zastanawiali się również, co mogą czuć osoby, które doświadczają nieżyczliwości ze strony innych. Podsumowaniem dyskusji było wspólne wykonanie serca z wymienionymi w czasie rozmowy skojarzeniami do słowa „życzliwość”.
    W ramach zajęć dzieci układały także hasło z rozsypanych liter („GDY PROMYCZEK DOŁOŻY KAŻDE Z DZIECI, SŁOŃCE ŻYCZLIWOŚCI DLA WSZYSTKICH ZAŚWIECI”). Zastanawiały się, co może ono oznaczać i w jaki sposób można je zrealizować. Następnie każde z dzieci odrysowało swoją dłoń na żółtym papierze, wycięło ją i zapisało swój pomysł. Ręce zostały przyklejone do przygotowanego wcześniej przez nauczyciela koła i tak powstało „Świetlicowe słońce życzliwości”, które wraz z ułożonym wcześniej hasłem zostało wyeksponowane na gazetce ściennej.
    Kolejnym z podjętych działań było obejrzenie filmików kampanii „Bądź kumplem”. Dzieci z wielkim entuzjazmem obejrzały nagrania, w których znani sportowcy zachęcają do bycia koleżeńskim. Niektórym dzieciom filmiki tak się spodobały, że prosiły, aby ponownie je włączyć. Po obejrzeniu nagrań dzieci dyskutowały między sobą o sportowcach, byciu koleżeńskim i tym, co może sprawić drugiej osobie przykrość. Wychowawcy świetlicy rozmawiali również z podopiecznymi o zasadach fair play w życiu i w sporcie, a zdobytą wiedzę najmłodsi uczyli się wykorzystywać w czasie wspólnych zabaw i gier zespołowych.
  Zwieńczeniem naszych działań było otrzymanie certyfikatu „Klubu kumpli”.

 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego