Styczeń - luty na świetlicy - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Styczeń - luty na świetlicy

Szkoła > Świetlica > Rok szkolny 2020/2021
18 stycznia w Dzień Kubusia Puchatka uczniowie wrócili do szkoły oraz na zajęcia świetlicowe. W tym dniu poznali historię Puchatka i jego przyjaciół, wykonali kukiełkę bohatera dnia, rozwiązywali krzyżówki oraz ćwiczyli spostrzegawczość poprzez wykreślanki. Odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie mogli wypożyczyć książki opowiadające historię Kubusia. Oglądali również bajkę pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Dzień ten sprawił uczniom wiele radości nie tylko z powodu powrotu do szkoły, ale też atrakcji, jakie na nie czekały.
W styczniu dzieci nie zapomniały o swoich babciach i dziadkach. Rozmawiały o ich cechach i pasjach, przygotowywały laurki oraz własnoręcznie wykonywały prezenty dla nich. Układały także puzzle XXL, tworząc obrazki tych niezwykle ważnych w życiu każdego dziecka osób.
W związku z Światowym Dniem Śniegu uczniowie wykonywali sztuczny śnieg, wycinali płatki śniegu z papieru, sprawdzali, czy bańki mydlane zamarzają. Wykonywali prace plastyczne pt. ”Krajobraz zimą”, „Pani Zima”, „Karmnik dla ptaków”, „Eskimos”. Najmłodszych nie ominęła również zabawa na śniegu oraz uzupełnianie karmy w karmniku dla ptaków.
 Dzieci pogłębiły wiedzę na temat Antarktydy, Arktyki, Grenlandii min. dzięki prelekcji „Pana Nauczanki”. Poznały gatunki i warunki życia pingwinów i niedźwiedzi polarnych. Oglądały bajki tematyczne, filmiki edukacyjne oraz kodowały obrazki przedstawiające pingwina, rękawicę, czapkę i bałwana. Poszukiwały także informacji o zwierzętach polarnych w czasopismach dziecięcych.
Dzieci świętowały „Dzień Bezpiecznego Internetu” oraz „Dzień Numeru Alarmowego”. Podczas zajęć wychowawcy przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się w sieci oraz w sytuacji zagrożenia.
 
Choć walentynki w tym roku wypadły w niedzielę, w czasie poniedziałkowych zajęć świetlicowych dzieci wzięły udział w rozmowie na temat miłości oraz przyjaźni. Przygotowały prace plastyczne oraz laurki z miłym słowem dla koleżanek i kolegów. Każdy z uczestników zajęć mógł dowiedzieć się o sobie czegoś pozytywnego. W tym dniu zwracaliśmy również uwagę na potrzebę wzajemnej życzliwości i budowania koleżeńskich relacji w grupie.
Świetliczaki świętowały też Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem. Wzięły udział w konkursie kaligraficznym „ Cytat o przyjaźni napisany piórem gęsim”.
W świetlicy obchodziliśmy także Tłusty Czwartek. Choć nie przygotowywaliśmy pączków, które moglibyśmy z apetytem zjeść, to postanowiliśmy wykonać te smakołyki z masy solnej. Ozdabianie ich dostarczyło dzieciom wiele radości i ujawniło wiele kreatywnych pomysłów. Na zajęciach nie zabrakło również kodowania i układania pączkowego sudoku.
 Koty to pupile większości dzieci, dlatego w Dzień Kota uczniowie mogli pochwalić się swoimi domowymi zwierzątkami. Utrwalali wiedzę o rasach kotów oraz poznali przygody bajkowego kota Filemona. Skorzystali również ze szkolnej biblioteki i wypożyczyli sobie książki, aby poznać historyjki związane z kotem Garfieldem.
21 lutego obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji dzieci miały możliwość poznania wielu ciekawostek językowych i trudnych słówek. Ponadto wzięły udział w grach i zabawach językowych, rozwiązywały quizy i rebusy oraz utrwalały wiedzę ortograficzną. Chętne osoby mogły również zmierzyć się z “łamańcami językowymi”.
26 lutego to Dzień Dinozaura. Dzieci przygotowały w domu informacje o tych wymarłych zwierzętach i opowiadały ciekawostki rówieśnikom. Niektórzy przynieśli literaturę z domowej biblioteki, by przybliżyć innym wiadomości o tych stworzeniach. Podczas zajęć świetliczaki układały puzzle z dinozaurami, kolorowały i dopasowały obrazki do opisów tych wielkich stworzeń. Na koniec dnia wykonały lapbook, w którym zebrały wszystkie informacje zgromadzone w trakcie zajęć.
Chociaż za oknem nie raz było biało, to świetliczaki nie bały się wyjść na świeże powietrze, by pospacerować lub ulepić bałwanki i budowle ze śniegu.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego