Niebanalny wyjazd na nietuzinkową sztukę - PSP Rzezawa

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Niebanalny wyjazd na nietuzinkową sztukę

Wydarzenia > Rok szkolny 2017/2018
                      
      Co młodzież chętnie ogląda? Czego młodzież najchętniej słucha? Odpowiedzi na te pytania nie napawają optymizmem. Wśród najchętniej oglądanych filmów przeważają takie, które epatują brutalnością, wulgarnością, przemocą, często kipią głupotą i naiwnością.
A muzyka – to najczęściej popowe „kawałki” sączące się z regularną powtarzalnością z RMF-u, Zetki, Eski. Wielu słucha disco polo, choć tylko nieliczni mają odwagę się do tego przyznać. Gdzieś podświadomie rozumieją, że to muzyka zaspakajająca niewymagające gusty, że powinni sięgać po utwory ambitniejsze, z których słuchania rezygnują, bo ich po prostu nie rozumieją.
     Z taką właśnie muzyką i tekstami musieli zmierzyć się uczestnicy wycieczki na spektakl Teatru Groteska „Dzienniki gwiazdowe” w reżyserii Małgorzaty Zwolińskiej. Sztukę, z powodu remontu siedziby teatru, obejrzeli w historycznych już wnętrzach socrealistycznego Pałacu Dożów w Nowej Hucie. Spektakl sytuowany w czołówce najlepszych przedstawień mijającego roku w uważnych odbiorcach wzbudził szereg pytań dotyczących kondycji współczesnego człowieka, kazał zastanowić się nad tym dokąd podąża ludzkość, jakie skutki dla niej niesie ale także              w bezpośredni lub pośredni sposób, w cudownych lirycznych piosenkach mówił o zaniku we współczesnym świecie do Sali zaprogramowanej maszyny.
Być może wspomniane sensy uczniowie odkryli dopiero po omówieniu sztuki na lekcji języka polskiego, ale ich reakcje bezpośrednio po spektaklu świadczyły, że zrealizowane na wysokim poziomie wykonawczym                i realizacyjnym przedstawienie na dłużej pozostanie w ich pamięci. Uczniowie gimnazjum nie tylko oglądają sztuki teatralne, ale sami też je realizują.
     Poniżej fotografie dokumentujące szkolne przedstawienia „Dziadów”        w klasach drugich gimnazjum oraz w klasie siódmej.
                                                                                   Tekst: Z.Łęczek
                                                     


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego